Modernizácia Základnej školy vo Vinodole

V rokoch 2010 a 2011 bol moderne zrenovovaný exteriér i  interiér Základnej školy vo Vinodole. Projekt s názvom „Rekonštrukcia Základnej školy vo Vinodole“ bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja a za pomoci štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
(Výška poskytnutého príspevku – 436 585,91 €)

Modernú inováciu podstúpila predovšetkým budova základnej školy. Popri vonkajšom zateplení a zmene fasády prešli úpravou aj všetky triedy a chodby: výmena radiátorov, osvetlenia, podlahy a školského nábytku (lavice, stoličky, učiteľské stoly), vymaľovanie stien.

Chodbu na prízemí zútulnili šatňové skrinky, ktoré žiakom slúžia na odkladanie obuvi a oblečenia.  Všetky skrinky majú špeciálne zámky, pričom kľúčikmi od každej z nich disponujú žiaci a pre prípad straty aj ich triedni učitelia.

Zrenovované boli  tiež jednotlivé učebne. Všetky triedy sú v súčasnosti vybavené špeciálnymi tabuľami umožňujúcimi okrem písania kriedami a fixkami premietanie školského učiva prostredníctvom dataprojektorov. Okrem nich sa v piatich triedach nachádzajú aj interaktívne tabule. Prostredníctvom týchto moderných učebných pomôcok prichádza k zefektívneniu vyučovania. Vyučovací proces je tým nielen zaujímavejší, ale aj kvalitnejší. V každej triede je zároveň možnosť bezdrôtového pripojenia na internet – WiFi.

Dve počítačové učebne s 32 počítačmi obohacujú vzdelávací proces novými prvkami informačno-komunikačných technológií. Učitelia v spolupráci s modernými počítačmi učia  žiakov účinnejšie využívať internet i programy Word a Excel.

Značnou obnovou prešli tiež učebne zamerané na výučbu jazykov a prírodných vied. Sú v nich umiestnené nové školské lavice, špeciálne aj interaktívne tabule.

V školskom areáli bol z rozpočtu základnej školy dobudovaný podchod, ktorý vedie z hlavnej budovy do telocvične a prístrešok na odkladanie bicyklov.

Vynaložené prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zo štátneho rozpočtu i z rozpočtu školy sú skutočnou investíciou do budúcnosti.

Obstaraním kamerového systému vďaka finančnej podpore OZ Čin Čin, pedagógov a rodičov detí /2% z daní/ sa posilnila bezpečnosť pohybu žiakov v budove základnej školy. Kamery sú nainštalované v interiéri i exteriéri. Systém výrazne napomáha prevencii trestnej činnosti, prípadne umožňuje odhaľovať spáchaný trestný čin. Zároveň pozitívne vplýva na správanie žiakov, zabraňuje poškodzovaniu školského majetku i problémom medzi žiakmi.

Ochranu detí pred šikanovaním, agresivitou či rasovou neznášanlivosťou zabezpečuje rovnako schránka umiestnená vo vstupnej časti budovy. V spomínaných prípadoch do nej môžu žiaci vhadzovať svoje odkazy, pripomienky a sťažnosti.

Základná škola sa zameriava nielen na efektívnosť vyučovacieho procesu, zaujíma sa tiež mimoškolské aktivity svojich žiakov. Tí sa môžu stať súčasťou rôznych záujmových krúžkov.

/Viac fotografií základnej školy nájdete vo Fotoalbume./