ŠkVP

Inovovaný ŠkVP

"Škola pre život"

Charakteristika školy:

Základná škola je plne organizovaná základná škola. Navštevujú ju žiaci 1. – 9. ročníka. Nachádza sa v obci Vinodol. Zriaďovateľom je Obec Vinodol. Kapacita školy je 300 žiakov. Školu v súčasnosti navštevuje 164 žiakov a má 11 tried. Vyučovanie prebieha v jednej budove.

Súčasťou školy je Školský klub detí a Zariadenie školského stravovania. Zariadenie školského stravovania je vo vedľajšej budove a zvlášť budovu tvorí aj telocvičňa. V blízkosti školy sa nachádza viacúčelové ihrisko, využívané žiakmi školy, ale aj verejnosťou obce. Škola sa nachádza v príjemnom prostredí. V minulom školskom roku bola v školskom areáli vybudovaná Oddychovo-relaxačná zóna pre žiakov i učiteľov.

V triedach sa vzdelávajú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiaci so zdravotným znevýhodnením (s vývinovými poruchami učenia, poruchami aktivity a pozornosti, narušenou komunikačnou schopnosťou) . Títo žiaci majú upravené formy a metódy práce a vypracovaný individuálny vzdelávací program.  Škola úzko spolupracuje s CPPPaP v Nitre, so Spojenou školou Mudroňovou a so Spojenou školou internátnou, Červeňova, Nitra, špeciálnymi pedagógmi a psychológmi pri riešení vzdelávacích potrieb týchto žiakov. Snažíme sa im vytvoriť dobré podmienky na zvládnutie štúdia. Žiaci si vyžadujú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, sú integrovaní a vzdelávaní v klasických triedach. Každý začlenený žiak má vypracovaný svoj vlastný individuálny vzdelávací program s prihliadnutím na jeho diagnostikovanú poruchu.

Talentovaných žiakov pripravujeme a dávame im príležitosť zúčastniť sa rôznych olympiád a súťaží, kde dosahujeme výborné výsledky.

Hlavným cieľom a úlohou našej školy je vychovávať všeobecne vzdelaných ľudí s veľmi dobrou znalosťou anglického jazyka a s čiastočnou znalosťou druhého jazyka – nemecký jazyk, ako i znalosťami a zručnosťami v oblasti informačno – komunikačných technológií.

Každý žiak na našej škole má možnosť a šancu, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností, záujmov, ktoré perspektívne v budúcnosti budú preňho prospešné pri voľbe na ďalšie štúdium mimo našej školy. Škola zabezpečí všetky podmienky k tomu, aby každý žiak mohol dosiahnuť úspech a zažiť pocit ocenenia.

Škola poskytuje stupne vzdelania:

ISCED 1 – primárne vzdelávanie /ŠVP - Rámcový učebný plán TU/

ISCED 2 – nižšie sekundárne vzdelávanie /ŠVP - Rámcový učebný plán TU/

Vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím ISCED 1 – variant A

Stratégia školy:

Oficiálnym dokumentom, predstavujúcim základ ďalšieho rozvoja výchovy a vzdelávania je „ Národný program výchovy a vzdelávania na najbližších 15 – 20 rokov“ známy pod názvom MILÉNIUM. Podľa neho si absolventi odnášajú zo škôl aj trvalejšie hodnoty ako sú vedomosti. Trvalejšími vedomosťami sú postoje, záujmy, motivácia, hodnotový systém, rozvinuté schopnosti a zručnosti“.

Hlavným cieľom je premena tradičnej školy s encyklopedicko-memorovacími prvkami na tvorivo-humánnu výchovu a vzdelávanie. To predpokladá zmeny v oblastiach:

• filozofie výchovy a vzdelávania

• obsahu vzdelávania

• v príprave učiteľov celoživotné vzdelávanie učiteľov

• metódy výchovy a vzdelávania

Výchova bude smerovať k:

• rozvoju osobnostidieťaťa, jeho nadania rozumových aj fyzických schopností v čo najširšom objeme

• výchove zameranej na posilňovanie úcty k ľudským právam a základným slobodám, a tiež k zásadám zakotveným v Charte spojených národov

• výchove zameranej na posilňovanie úcty dieťaťa k rodičom, ku svojej vlastnej kultúre, jazyku, hodnotám, k národným hodnotám krajiny trvalého pobytu, ako aj krajiny jeho pôvodu a civilizáciám

• príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlavia a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu

• výchove zameranej na posilňovanie úcty k prírodnému prostrediu

Takto načrtnuté ciele a procesy dosahovania cieľov tvoria základ pre výchovné programy, pre uplatnenie stratégií rozvoja celej a efektívnej osobnosti, pre tvorbu inovácií, na vyrovnávanie sa s rýchlymi zmenami vo výrobe, technike e vede. Pre efektívny výkon povolania je potrebné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí človeka u žiakov.

Kompletné znenie školských vzdelávacích programov ZŠ Vinodol:

ŠkVP ISCED 1 - TU

ŠkVP ISCED 2 - TU

Školský vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím - TU

Plán koordinátora finančnej gramotnosti - TU

Správy:

Správa o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti za šk. rok 2016/2017 - TU

Správa o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti za šk. rok 2017/2018 - TU

Správa o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti za šk. rok 2018/2019 - TU

Správa o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti za šk. rok 2019/2020 - TU

Správa o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti za šk. rok 2020/2021 - TU

Správa o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti za šk. rok 2021/2022 - TU

Správa o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti za šk. rok 2022/2023 - TU

Záznamy o platnosti a revidovaní školského vzdelávacieho programu

Platnosť / revidovanie ŠkVP - platný od 01.09.2008

Dátum Zaznamenanie inovácie, zmeny, úpravy a pod.

07.09.2009

Doplnenie UO pre 6. ročník